Sekėjai

2010 m. spalio 12 d., antradienis


Užupis yra vienas seniausių Vilniaus rajonų, istoriniuose šaltiniuose minimas jau XVI amžiuje, kadaise buvęs vadinamuoju „druskos keliu“ į Polocką. Senovėje tai buvo vargingųjų priemiestis, daugiausia čia gyveno amatininkai, sparnais mojo daugybė malūnų, o vienu metu ši vieta buvo tapusi viešnamių kvartalu.

Šiandieną Užupis – unikali valstybė valstybėje, tarsi spalvinga ir gyva sala, nuo miesto atskirta Vilnelės upės. Užupis – ne tik pripažintas menininkų rajonas, jau seniai pelnęs mistiškiausio ir romantiškiausio Vilniaus rajono vardą. Užupis – tai menininkų „respublika“, turinti savo konstituciją, himną, kalendorių ir žemėlapį, savo prezidentą, premjerą, ambasadorius daugelyje pasaulio kraštų, karines pajėgas (jas sudaro 12 žmonių), vyskupą, dvi bažnyčias, seniausias Vilniuje Bernardinų kapines, septynis tiltus ir nuostabų globėją – pagrindinėje aikštėje stūksantį bronzinį Užupio angelą...

Užupis turi savo garbės piliečius, jais yra tapę tokie garsūs žmonės, kaip jo šventenybė Dalai Lama, Lietuvos Respublikos prezidentas Valdas Adamkus, menininkas Jonas Mekas ir kiti. Užupis turi savo šventes — Užupio Nepriklausomybės dieną, Žuvies dieną, Spąstų šventę, Baltų staltiesių dieną ir t.t., bei valstybinių švenčių šventimo tradicijas.

Pasivaikščioję Vilnios krantinėje galite išvysti „gyvai“ kuriančius menininkus. Praeiviai kviečiami išbandyti įvairaus meno rūšis — fotografiją, tapybą, dalyvauti vasaros kino vakaruose, parodose.

Užupio angelas
— tai 2001 metais centrinėje Užupio aikštėje atidengta skulptūra, stovinti ant 8,5 m aukščio kolonos. Skulptoriaus Romo Vilčiausko ir architekto Algirdo Umbraso sukurtas angelas pagamintas iš tvirto žalvario ir bronzos.

1 komentaras: