Sekėjai

2012 m. rugsėjo 9 d., sekmadienis


GRAMZDA
Kirtus Lietuvos – Latvijos sieną pirmasis sustojimas Gramzdos kaime, kuris nuo Skuodo nutolęs tik 12 km. Čia atstatinėjama liuteronų bažnyčia, kuri buvo sugriauta antrojo pasaulinio karo metu.
PRIEKULE Šiame mažame Liepojos rajono miestelyje gyvena apie 2500 gyventojų. Priekulės žemė išaugino nemažai Pabaltijo kultūrai nusipelniusių žmonių – poetą J. Peteram, operos dainininką A. Bigača, dailininką M. Muižule, keramiką E. Zvagule, rašytoją Ē. Kūlim, kompozitorių Ē. Ēšenvaldam ir daug kitų, kurių darbai gerai žinomi ir Lietuvoje.
Priekulės dvaras istoriniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėtas 1483 m., kaip Livonijos ordinas šias žemes dovanojo baronų Corfų dinastijai. Dvaras buvo įkūrtas labai patogioje vietoje – septynių greitkelių sankirtoje. Patogi vieta skatino gerą ir pelningą prekybos augimą. Tik po 1871 metų susiformavo Priekulės miestelis kai per dvaro žemę nutiesus geležinkelio linija Liepoja-Vilnius. Priekulės dvaro kiemą saugo – Švedų vartai. Nors dvaras įkurtas 1688 metais, vartai iš tikrųjų gali būti 17-ojo amžiaus pirmojo pusmečio statybos. Priekulės simbolis Švedų vartai nacionalinis architektūros paminklas. Čia pat ant nedidelio kalnelio apie 1680 buvo pastatyta maža mūrinė bažnyčia, kuri primena senovės legendą apie Priekulės Ikarą. Kalvis švedas Smith Johansson su savo sukonstruotais sparnais iš bažnyčios bokšto atliko pirmąjį Latvijoje skrydį. Tuo metu, skrydis buvo palaikytas kaip nedovanotina šventvagyste. Priekulės gyventojams Ikaras pasirodė, kaip velnio įsikūnijimas ir jis buvo sudegintas ant laužo Grobinuose.
Liuteronų bažnyčia buvo pastatyta apie 1680 metus. 1792 metais ji buvo atstatyta, o 1852 metais atliktas kapitalinis remontas. 1895 metais vėl Rygos Martinso organo atstatyta Priekulės barono Nikolajaus Korfs lėšomis. Pirmojo pasaulinio karo pabaigoje vokiečiai ją negailestingai išniekino ir 1938 m. bažnyčia buvo pastatyta su visais patogumais, įtrauktą į nacionalinį saugomų paminklų sąrašą. Antrojo pasaulinio karo laikais, ji buvo beveik visiškai sunaikinta. Atkūrus Latvijos nepriklausomybę, 1994 m. pradėti bažnyčios atstatymo ir restauravimo darbai. Buvo atstatytas bažnyčios bokštas ir likusios pastato dalis. Bokštas, palyginti su prieškario išvaizdą, dabar yra šiek tiek aukštesnis. Ji 1996 m. papuošė kalvio G. Andersono Vario Gaidys. Bažnyčios altorius puošia Latvijos dailės akademijos studentų dėka K. Taivano paveikslas "Kristus ant kryžiaus". Bažnyčios įranga pagamino darbštus Rygos amatų mokyklos moksleiviai.

Nuoširdžiai dėkojame Inese Jaunzeme už pagalbą ruošiant šį pasakojimą

5 komentarai:

 1. how interesting to see more of your country! i will come back tomorrow to study it all! So nice to see you back! Thank you so much for commenting on my blog, and your kind words again! Many Greetings, Anne

  AtsakytiPanaikinti
 2. интересные фотографии,с удовольствием посмотрела!

  AtsakytiPanaikinti
 3. Oh this is epic Jonas. Congrats!

  xx

  AtsakytiPanaikinti
 4. Very interesting pictures of your country!
  Greetings and a nice week!

  AtsakytiPanaikinti