Sekėjai

2012 m. spalio 24 d., trečiadienisSkulptūros prisikels naujam gyvenimui


1972 m. Endriejavo seniūnijoje Žvaginių piliakalnio papėdėje pastatytas Ablingos memorialinis ansamblis ilgus metus buvo niokojamas laiko. Menininkų pastatytos skulptūros trūnijo, puvo.... o pinigų joms restauruoti vis nebuvo. Tačiau Endriejavo seniūnijos seniūnė Laimutė Šunokienė įsitikinusi, kad geriau vėliau negu niekada. Tad „Bangai“ džiaugsmingai pranešė, kad jau šią vasarą bus baigti memorialo konservavimo restauravimo darbai, ir skulptūros prisikels naujam gyvenimui.

Viliasi sulaukti turistų

Anot L. Šunokienės, tvarkyti memorialinį ansamblį reikėjo jau seniai. „Prieš 5 metus viena skulptūra jau buvo nuvirtusi. Tad kiekvienos audros laukdavome su baime. Juk net nuo prisilietimo skulptūros drebėdavo, tad baiminomės, kad stipresnis vėjas meno kūriniams gali būti pražūtingas. Juk Žvaginių piliakalnis – aukščiausia vieta Klaipėdos rajone“, – pasakojo pašnekovė. Ji sakė, kad sovietmečiu memorialinį ansamblį lankė daug turistų ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio, čia veikė ir muziejus, tačiau pastarasis buvo privatizuotas, o vėliau nugriautas. „Visi eksponatai išvežti į Kauną, labai gaila. Beje, koplytėlė tebėra, ji restauruota, sutvarkyta, tik šventųjų skulptūrėlių nėra, mat jos priklausė vienai gyventojai. Dabar ten yra paveikslai“, – kalbėjo seniūnė. Ji viliasi, kad atgaivinus memorialinį ansamblį vėl padaugės turistų, ekskursijų. „Labai džiaugiamės, kad projektas bus įgyvendintas anksčiau nei numatytas terminas, tad dar liepą ar rugpjūtį tikriausiai spėsime padaryti gražią šventę, juk šiemet sukanka 40 m. nuo skulptūrų pastatymo datos“, – dalijosi planais L. Šunokienė. Ji priminė, kad skulptūras pastatė menininkai iš visos Lietuvos. Memorialinis ansamblis skirtas paminėti tragedijai, kai 1941 m. birželio 23 d. naciai sušaudė 42 Ablingos ir Žvaginių kaimų gyventojus.

Gavo antrą progą


Skulptūrų atnaujinimu besirūpinantis kretingiškis skulptorius tautodailininkas Raimundas Puškorius sakė, kad šiuo metu jau restauruotos 27 skulptūros. Prie dviejų dar teks padirbėti, mat jos labai nukentėjo nuo laiko, sutrūnijo, išpuvo. O viena yra visiškai sunykusi. Jis pasakojo, jog dar gegužės mėnesį su sūnumi apsigyveno prie Žvaginių piliakalnio: „Keldavomės 5.30 val. ir dirbdavome, kol saulelė leisdavo. Darbas vykdavo intensyviai kiekvieną dieną, išskyrus sekmadienius, nesvarbu, koks oras buvo, mat turėjome nešiojamą stogelį.“ Tautodailininkas užsiminė, kad šis darbas jam ypač malonus, mat jo tėtis taip pat buvo vienas iš šių skulptūrų autorių. „Beveik visus dirbusius menininkus pažinojau, pats būčiau čia taip pat pastatęs anais laikais savo skulptūrą, tačiau neleido aplinkybės, turėjau padėti mamai, buvo mažas broliukas“, – kalbėjo skulptorius. Jis sakė jaučiąs didžiulę atsakomybę prieš skulptūrų autorius, tad stengiasi, kad kiekvienas kūrinys išsaugotų kuo daugiau autentikos, būtų kuo mažiau pažeistas. „Tada negalėjau prisiliesti savo rankomis prie ansamblio sukūrimo, o dabar gavau progą jį prikelti antram gyvenimui“, – neslėpė džiaugsmo R. Puškorius, kurio abu tėvai tautodailininkai: tėtis – drožėjas, mama – audėjėlė. Raimundo sūnus taip pat tautodailininkas.
Didelis iššūkis


Konservavimo restauravimo darbus atliekančios Klaipėdos UAB „Pamario restauratorius“ direktoriaus pavaduotojas Algimantas Zokaitis sakė, jog Ablingos memorialinio skulptūrų ansamblio darbai – didelis iššūkis. „Mūsų duona yra medžio tvarkymo darbai pastatuose, o čia kitokios sąlygos. Tačiau pagalvojome, kad jei sugebame sutvarkyti dvarus, sugebėsime ir čia“, – sakė pašnekovas. Anot jo, sunkiausia buvo pradžia, kai reikėjo sugalvoti schemą, kaip skulptūras pastatyti į atitinkamas vietas. O dabar jau susiformavo įgūdžiai ir darbai vyksta pagal planą. A. Zokaitis patikino, kad tai „dūšiai“ malonus darbas, labai norisi, kad ši vieta būtų gražiai, tinkamai sutvarkyta.

Įgyvendinimo suma – 298763,00 Lt

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Raimonda Juknienė informavo, kad dar 2011 m vasario 10 d. Klaipėdos rajono savivaldybės administracija ir Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos pasirašė Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonės „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ įgyvendinimo planavimo būdu paramos sutartį dėl projekto „Kultūros paveldo objektų tvarkyba: Ablingos memorialinio ansamblio atkūrimas“ įgyvendinimo. Pagal šią sutartį projektui įgyvendinti skirta: 149812,50 Lt iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai lėšų, 89197,50 Lt iš Lietuvos valstybės biudžeto ir 20% (59753,0 Lt) iš Savivaldybės biudžeto. Bendra projekto įgyvendinimo suma – 298763,00 Lt. R. Juknienė sakė, kad konservavimo restauravimo darbai vykdomi pagal Ablingos memorialinio skulptūrų ansamblio tyrimo bei konservavimo ir restauravimo darbų programą, kurią parengė polichromuoto medžio restauratorius, ekspertas Alfonsas Šiaulys. Skulptūrų konservavimo ir restauravimo darbų procesą ir kokybę kontroliuoja Restauravimo taryba.


Birželio 23 d. 12 val. prie Švč. Mergelės Marijos lurdo Endriejavo seniūnijoje buvo paminėta Ablingos tragediją. Buvo aukojamos šv. Mišios, kalbamos maldos už mirusiuosius, giedamos giesmės.

Endriejavo seniūnijos seniūnė L. Šunokienė dėkojo skulptoriui R. Puškoriui ir UAB „Pamario restauratorius“ direktoriaus pavaduotojui A. Zokaičiui, kad darbai vykdomi taip sparčiai. Ji jiems įteikė po naminės duonos gabalėlį, jog niekada nepritrūktų jėgų, būtų sveiki ir stiprūs.


Visos skulptūros statomos tose pačiose vietose kaip ir 1972 m.

Tekstas Agnės ADOMAITĖS

banga

1 komentaras: